6 دلیل برای این که بدانیم:

چرا زنان دیرتر از مردان

کسب و کارشان را شروع می کنند؟

چرا زنان دیرتر از مردان کسب و کارشان را شروع می کنند؟

درحالی که گاهی دیده شده در یک محیط مشترک، زنان و مردان دو دنیای کاملا متفاوت را تجربه می‌کنند. بر اساس آمار ،در شاخه های مختلف تجاری و اقتصادی 78 درصد زنان با کاری برابر با مردان درآمد کمتری به دست می آورند.

در حالیکه زنان بیشتر از 51 درصد نیروی کار شرکت های تجاری را تشکیل می دهند اما این مساله به صورت عمومی پذیرفته شده است که زنان باید مشکلات مالی بیشتری در مقایسه با مردان داشته باشند.

باید بیاموزیم که دنیای مردان ، با دنیای زنان بسیار متفاوت است . این تفاوت ناشی از تفاوت در نظام خلقت هست و اتفاقا وجود تفاوتها در جهان هستی ، زیبایی آن را بیشتر کرده است.

پس نبایدبا شنیدن کلمه “تفاوت”، موضع گیری کرد.

تفاوت زنان و مردان ،  برآمده از تفاوت‌های عاطفی-احساسی و تحت تاثیر عوامل اجتماعی متعددی است که در حقیقت به نوع خلقت متفات آن‌ها بر می گردد.

اما مساله ی مهم این است که باید این ” تفاوتها ” ، را جدی بگیریم و به آن توجه کنیم.

اما در پاسخ به این سؤال که : چرا زنان دیرتر از مردان کسب و کارشان را شروع می کنند؟به چند نکته و دلیل اصلی می توان اشاره کرد.

 زنان نیاز به حمایت و تایید دارند-1

زنان همواره  نیاز به تایید و حمایت دارند و برای شروع هر کاری جوانب و اتفاقات مختلف آن را از هر جهت بررسی می کنند و ایده ی خود را با چند نفر مطرح می کنند و اگر دوستان ، اطرافیان و نزدیکانشان و یا حتی افراد غریبه ای که سر درد و دل را با آن ها باز کرده اند، آن را مورد تایید قرار دهند ، آن گاه تصمیم به اجرای آن ایده می گیرند.

2- تفکرات سنتی و پیش فرض های موجود در جامعه

یکی از مهم ترین دلایل برای زنانی که می خواهند کسب و کارشان را شروع کنند اما همیشه در تردید هستند، نوع نگاه جامعه به فعالیت و تلاش زنان برای داشتن استقلال مالی است.مانند این تفکر که می گوید : زن متعلق به خانه  است و وظیفه ی اصلی اش بچه داری و همسر داری است و مرد مسئول کار و درآمدزایی و حمایت از زن است .  در نتیجه زنان برای شروع همیشه با موانع اینچنینی که از سوی غالب افراد جامعه نیز مورد تایید است مواجه شده اند و دست و دلشان نرفته تا بخواهند با وجود این تفکرات ، سنت شکنی کرده و پا به عرصه ی کسب و کار بگذارند.

3- قدرت ریسک پذیری کمتری دارند

پرواضح است که زنان نسبت به مردان ، قدرت ریسک پذیری کمتری دارند و در اکثر مواقع ترس از شکست سبب شده است تا هرگز شغل دلخواه خود را راه اندازی نکنند و ، وارد سرمایه گذاری مالی نشوند. چون زنان نسبت به مردان از ملاطفت بیشتری برخوردار هستند ، در هنگام عقد قرارداد، مذاکره ، امور مالی و چانه زنی با مشتری ممکن است بدون در نظر گرفتن مفاد قانونی و یا داشتن اعتماد بدون دلیل ، دچار تعجیل در تصمیم گیری و یا انجام تصمیمات نادرست شوند. همین عامل که خودشان هم خوب به آن واقفند سبب می شود که ترس ریسک پذیری شان بالا رفته و هرگز به شروع یک کسب و کار فکر نکنند.

4- خودشان را باور ندارند

زنان جامعه ی ما ، خودشان و توانا یی ها و ظرفیت های فوق العاده خودشان را باور نداند. متاسفانه کمبود خودباوری در زنان به خصوص زنان کشورهای جهان سوم ، که همواره به دلایل تفکرات سنتی از جامعه دور نگه داشته شده اند ، یکی از دلایل مهمی است که سبب می شود زنان برای داشتن استقلال مالی و راه اندازی یک کسب و کار همیشه با تردیدهای مختلف و موانع فکری و قانونی روبرو باشند. زنان جامعه ما ممکن است با وجود مدارک تحصیلی ، انگیزه ، هوش ، خلاقیت ، و صدها ویژگی مثبت دیگر ، خودشان را از مردهایی که حتی همطراز تحصیلی و علمی با آن ها نیستند پایین تر بدانند .

5- مسؤلیت های خانوادگی

احساس مسؤلیت پذیری و تعلق زنان به همسر، فرزندان و خانواده بسیار پر رنگ و مهم است و این دلیل به تنهایی می تواند عامل مهمی برای تاخیر در راه اندازی یک کسب و کار مستقل برای زنان به شمار رود. یک زن خود را در درجه اول یک همسر، یک مادر یک فرزند خوب برای پدر و مادرش  می بیند و سپس به نقش های بیرون از این چهارچوب می اندیشد. در مقایسه با مردان، زنان سعی می کنند با کاهش ساعت کاری خود ، وقت بیشتری برای تربیت فرزندان یا مراقبت از پدر و مادرها داشته باشند و حتی برای  این فداکاری به آینده مالی خود و عواقب بلندمدت احتمالی  آن فکر نمی کنند. کارنکردن به معنای دریافت کمتر است و دریافت کمتر، یعنی سرمایه گذاری کمتر.

6- زنان به جای سرمایه گذاری پس انداز می کنند

زنان عادت دارند پول هایشان را پس انداز کنند. بر خلاف مردان که تمایل چندانی به ذخیره سازی پول ندارند و ترجیح می دهند پولشان را در کاسبی سرمایه گذاری کنند، زنان یشتر به ذخیره کردن پول تمایل دارندو این ذخیره را کمتر به سرمایه گذاری تبدیل می کنند و پول های نقد آن ها برای وسایلی صرف می شود که دوست دارند بخرند، و این گونه در زمینه سرمایه گذاری بین زنان و مردان شکافی عمیق ایجاد شود؛  همه این ها در حالی است که لزوما نمی توان گفت مردان، در مقایسه با زنان، سرمایه گذاران بهتری هستند!

 

 

 

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *