رازهایی برای آن که بتوانید نویسنده بهتری شوید.

برای این که بتوانیم خوب بنویسیم و یک نویسنده ی حرفه ای شویم و بتوانیم کسب و کارمان را با مطالب و محتواهایی که می نویسیم  جذاب کنیم ، باید رازهای مهمی را که امروز به شما می خواهم بگویم حتما به خاطر بسپارید. رازهای مهمی که می تواند شما را نویسنده کند.

نویسندگی

کسب و کار

داستان من

قبل از این که بخواهم رازهایم را با شما در میان بگذارم، می خواهم کمی در مورد خودم برایتان صحبت کنم.من از وقتی در خاطرم هست، عشق نوشتن داشتم. هر وقت مسابقه مقاله نویسی، خاطره نویسی، داستان نویسی ، سفرنامه نویسی و هر چیزی که مربوط به نوشتن بود، برگزار می شد ،  من نفر اولی بودم که  در آن مسابقه شرکت می کردم.و خب در بیشتر آنها هم مقامی کسب می کردم. همین الان هم که کسب و کار تازه ای راه انداخته ام، در خانه بیشترین چیزی که دور و بر من را پر کرده دفتر و سررسید و خودکار است. مدل های مختلفی از نوشتن را امتحان کردم. یک دوره  روزنامه نگاری خواندم  بعد که مدرکش را گرفتم،شروع کردم به نوشتن مقاله برای روزنامه ها .

[irp]

به داستان نویسی هم خیلی علاقه داشتم و دارم.  همیشه در ذهنم داستان های مختلف را پرورش می دهم و با خودم میگویم: واه چه ایده ی خوبی. این یکی را حتما می نویسم.حتی طرح نوشتن رمان هم بارها به سرم زده و چند رمان نیمه و نصفه دارم که معلوم نیست کی فرصت میکنم تمامشان کنم.از خدا که پنهان نیست از شما چه پنهان، یک دوره ی فیلمنامه نویسی هم گذرانده ام و چند فیلم نامه نیمه و نصفه هم دارم.

شعر هم زیاد گفته ام. یک دوره حس کردم که چقدر طبع شاعری دارم و حیف این استعداد که هدر برود. و از آنجا که هرچیزی را اراده کنم زود یاد میگیرم، رفتم و کلی کتاب آموزشی در مورد شعر و شاعری و قافیه و عروض خریدم و شروع کردم به شعر گفتن.

البته در این حوزه کتاب هم چاپ کردم. و البته هنوز دو مجموعه شعر چاپ نشده هم دارم.  داستان کوتاه هم زیاد نوشته ام. و خب دو جلد هم کتاب داستان کوتاه چاپ شده دارم.از آن جا که به تحقیق و پژوهش هم خیلی علاقه داشتم ، یک دوره تمام هم و غمم را گذاشتم روی کارهای تحقیقی و نوشتن کارهای پژوهشی . خب در این حوزه هم چند کتاب چاپ کردم.

[irp]

خلاصه سرتان را درد نیاورم. تقریبا به هر مدلی  از نوشتن یک ناخنک زدم. درست مثل وقتی که روبروی یک میز بزرگ از غذاهای رنگارنگ ایستاده ای و دلت می خواهد از هر غذایی تست کنی و مزه همه شان را هم دوست داری. قصه من هم همین بود و البته همچنان هست. اما می خواهم بعد از گفتن داستان خودم رازهایی را که قولش را داده بودم به شما بگویم. رازهایی که به شما کمک می کند در هر کسب و کار و حرفه ای که حضور دارید بتوانید از طریق نوشتن ، خودتان را چند گام از رقبایتان جلوتر ببرید.

 

 

کسب و کار

فقط بنویسید

چیزی که من را همین الان هم راضی و خوشحال نگه داشته این است که کلا آدم وسواسی نیستم. شما هم همینطور باشید. مهم نیست در چه فرمتی، در چه سبکی و با چه موضوعی . سعی  کنید فقط بنویسید . این راز خیلی مهم است .

نویسندگی

هر روز بنویسید

وقتی به کلاسهای ورزشی می روید و یا تصمیم میگیرید که یک رژیم سفت و سخت بگیرید ، مربی به شما می گوید. باید تمرینات را منظم انجام دهی.

یعنی یک روز هم بهانه نیاوری و هر طور شده طبق برنامه پیش بروی .

وقتی بین کاری فاصله می اندازی اهمیت انجام آن کار به ترتیب در ذهنت کم رنگ می شود.

ذهن بازیگوش به خودش می گوید پس معلوم است برایش مهم نیست. بعد  روز بعد و روز بعد و روز بعد … همینطور که می گذرد دلسرد می شوید و انجام آن کار آنقدر برایتان سخت می شود که حد و نهایت ندارد.

کمی به خودتان سخت بگیرید.

کم کم که دستتان راه بیفتد خودتان از این که نتوانید بنویسید ناراحت می شوید. هر چند کوتاه و کم اما هر طور شده فقط بنویسید.نوشتن را برای خودتان یک شغل جانبی مهم در نظر بگیرید.

[irp]

نویسنده

مطالعه کنید

یکی از کارهایی که من انجام می دهم این است. شروع میکنم به مطالعه و در حین خواندن کتاب هر ایده و نکته و پیشنهادی که به ذهنم می رسد یادداشت می کنم و به خودم میگویم، آفرین این نکته را می توانی بنویسی . بهبه چه ایده خوبی.

باور کنید وقت گذاشتن برای مطالعه به معنی گذراندن اوقات فراغت نیست. من نمیدانم این چه حرفی است که وقتی  از کسی میپرسند اوقات فراغتت را  چه کار میکنی ، می گوید مطالعه میکنم. مطالعه خودش یک شغل است. یک هنر است ، یک کاراجرایی است. حتی اگر رمان و داستان باشد. مطالعه را به عنوان یک اصل مهم برای آموزشتان در نظر بگیرید.

[irp]

شبکه های اجتماعی را جدی بگیرید

فرض کنید من بهترین تابلوی دنیا را نقاشی کرده ام.یا بهترین غذای دنیا را درست کرده ام . اما کسی نیست که آن تابلو زیبا را ببیند یا غذای خوشمزه من را بچشد. چه احساسی به من دست می دهد. ارتباطات جمعی را جدی بگیریم. مخصوصا در این عصری که به راحتی ومی توانیم خودمان را در معرض نقد و بررسی و تایید قرار دهیم. هر چیزی که می نویسید شاید ارزش نشر نداشته باشد . اما می توانید تمرین کنید که برای صفحه شخصی خود نوشته هایی متناسب با شخصیت و روحیه تان بنویسید و دیگران را هم در احساس خود سهیم کنید.

[irp]

در این مقاله می خواهم یک کتاب خوب هم به شما معرفی کنم که می تواند خلاقیت شما را در نوشتن بیشتر کند.

کتاب “حق نوشتن”، اثر جولیا کامرون.

جولیا کامرون نوشتن را شفابخش می‌داند و با زبانی زنده و گویا از تجارب شخصی‌اش برای ما می‌گویدچیزی که خواندن این کتاب را بذت‌بخش‌تر می‌کند. – پابلیشرزویکلی

او در حق نوشتن نشان می‌دهد که چطور نوشتن را بخش طبیعی و ناگسستنی زندگی‌تان بکنید. دستورالعمل‌ها و مثال‌های او شامل جزییات روند نوشتن خودش ضمن خلق کتاب‌های عالی و پرفروش است. ابزارهای او باعث می‌شود تا نوشتن هم بازیگوشانه و عملی و هم تجربه‌ای عمیق و معنوی باشد. حق نوشتن کتاب خوبی برای همه‌ی کسانی است که می‌خواهند در نوشتن‌شان خلاق‌تر باشند.

این کتاب را می توانید از طریق انتشارات هیرمند تهیه کنید.

در مطالب بعدی باز هم برایتان رازهای مهمی را خواهم گفت. حتما نظرتان را برایم بنویسید و بگویید که دوست دارید در مورد چه چیزهایی بنویسید. شبنم نادری

دست نویس ها

کسب و کارمطالعهنویسندگی

63 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 ⁄ 11 =