موفقیت زنان در کسب‌وکار و در حوزه‌های مختلف امروزه بیش‌ازپیش در کانون توجه قرارگرفته است. امّا آیا می‌دانستید که تنها 14.6 درصد از مدیران اجرایی و 4.6 درصد از مدیرکل‌ها در کسب‌وکارهای سرتاسر جهان زن هستند؟ باوجود شایستگی‌های تحصیلی و اجرایی زنان در حوزه کسب‌وکار، زنان کمتر از مردان درخواست افزایش حقوق می‌کنند و کمتر به فکر رسیدن به جایگاه‌های بالاتر کاری هستند. آیا دلیل این مسئله این است که زنان قبل از رسیدن به موقعیت‌های کاری بالاتر دست از کار کردن می‌کشند و به مراقبت از خانواده خود می‌پردازند؟ یا اینکه زن‌ها از اعلام مطالبات خود در محیط کاری می‌ترسند؟ سوای از بحث دلیل وجود چنین آمار و ارقامی، نکاتی وجود دارد که با در نظر گرفتن آن‌ها زنان می‌توانند در محیط کاری خود بدرخشند و به جایگاهی که لیاقتش رادارند برسند. در ادامه با رازهایی در مورد موفقیت زنان در کسب‌وکار با ما همراه باشید.

ویژگی‌هایی برای موفقیت زنان در کسب‌وکار

رازهایی برای موفقیت زنان در کسب‌وکار

فارغ از جنسیت، موفقیت در حوزه کسب‌وکار نیازمند تلاش، تجربه و تعهد است. امّا محیط کاری مرد غالب ممکن است شرایط را برای زنان سخت‌تر کرده و از همین سو شاید بتوان گفت که برای موفقیت در کسب‌وکار به‌عنوان یک زن باید همت و جدیت بیشتری به خرج داد. در ادامه به معرفی یک سری از ویژگی‌های شخصی می‌پردازیم که تقویت و پرورش آن‌ها در زنان می‌تواند تأثیر بسزایی روی میزان موفقیت آن ها در حیطه کاری شان بگذارد.

مسئولیت‌پذیر و پاسخ‌گو باشید

پاسخ‌گو بودن به این معناست که شما بگویید قرار است چه کاری را انجام دهید و در نهایت کاری را که قول داده‌اید به بهترین نحو انجام دهید. فارغ از نوع کاری که انجام می‌دهید، باید همیشه مطمئن شوید که بقیه شما را پاسخ‌گو و مسئولیت‌پذیر می‌دانند و شما با تعهد کاری که دارید مسئولیت‌های کاری خود را یک به یک دنبال می‌کنید.

توصیه می‌شود که زنان برای خود اهداف شخصی تعیین کنند و در مواقعی که در محیط کاری نیاز به تصمیم گیری دارند، مصمم و قاطع عمل کنند. و در نهایت، بخش عمده‌ای از موفقیت زنان در کسب‌وکار از اشتباهاتی که می‌کنند و پذیرفتن آن اشتباهات به دست می‌آید. اشتباهات خود را اصلاح کنید و سعی کنید آن ها را در آینده تکرار نکنید.

اعتمادبه‌نفس داشته باشید

رازهایی برای موفقیت زنان در کسب‌وکار

داشتن اعتمادبه‌نفس و اهمیت آن در دنیای کسب‌وکار زن و مرد نمی‌شناسد. اهمیت داشتن اعتمادبه‌نفس برای موفقیت در کار و در زندگی بسیار بالاست، امّا موفقیت زنان در حوزه کاری و مخصوصاً در کسب‌وکارهایی که غالباً با توسط مردها انجام می‌شود بیشتر در گرو داشتن اعتمادبه‌نفس کافی است. خوشبختانه، امروزه فاصله بین مردان و زنان در محیط کار کمتر شده است و حضور زنان در محل‌هایی که پیش‌تر غالباً توسط مردان اداره می‌شده پررنگ‌تر شده است. امّا وجود کلیشه‌ها و رفتارهای آزاردهنده هنوز هم ممکن است متوجه زنان در حضور آن ها در محیط کار باشد و دست و پنجه نرم کردن با این موارد و تغییر کلیشه بی‌شک اعتمادبه‌نفس بالایی را در زنان می‌طلبد.

این یک حقیقت است که زنان می‌توانند در محیط کاری پا به پای مردان کار کنند و با تمام چالش‌های کار کنار بیایند. تنها چیزی که نیاز است این است که با اعتمادبه‌نفس بیشتری در محیط کار حضور یابند.

علاوه بر این، توصیه می‌شود که زنان اعتماد خود به توانایی‌هایشان را بالا ببرند و از داشتن شک و تردید در مورد توانایی‌های خود دست بکشند. اعتمادبه‌نفس بالا یکی از رموز اصلی موفقیت زنان در کسب‌وکار است.

از مهارت‌های برقراری ارتباط مؤثر استفاده کنید

رازهایی برای موفقیت زنان در کسب‌وکار

برای موفقیت زنان در کسب‌وکار یکی از مهم‌ترین فاکتورها بهره بری از مهارت‌های برقراری ارتباط با سایر افراد و همچنین استفاده از خودآگاهی است. این یک حقیقت است که انسان‌ها به شیوه‌های مختلفی می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به همین دلیل، زبان بدن ما و حتی شیوه‌ای که می‌نشینیم و راه می‌رویم می‌توانیم پیام‌های متفاوتی را منتقل کند. زنان باید همیشه در تلاش باشند که در پس تمام رفتارهای خود داشتن اعتمادبه‌نفس را بگنجانند و رفتار و شیوه برقراری ارتباط آن‌ها نباید به‌گونه‌ای باشد که نشان‌دهنده شک و تردید در آن‌ها باشد. داشتن خودآگاهی و توجه به خود و سایر افراد از وقوع سوءبرداشت‌ها جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، مهارت خوب گوش کردن به صحبت‌های دیگران نیز بسیار مهم است. با گوش دادن شما کار دریافت اطلاعات را انجام می‌دهید و این امری ضروری برای ایجاد یک رابطه مثبت و حل مسائل است.

در بیشتر شرکت‌ها، اکثریت درگیری‌ها بین افراد به دلیل عدم برقراری ارتباط صحیح رخ می‌دهد.

هم‌حسی و صداقت از خود نشان دهید

زنان معمولاً از قدرت هم‌حسی برخوردار هستند و می‌توانند تجربیات سایر افراد را حس کنند. شاید نشان دادن هم‌حسی برای مردان در محیط کار سخت‌تر باشد. موفقیت زنان در کسب‌وکار می‌تواند با درک جایگاه دیگران به دست آید و هم حسی یکی از ویژگی های مدیریتی بسیار مهمی است و زنان باید بکوشند این قابلیت را در خود ارتقا دهند.

علاوه بر این، صداقت داشتن در محیط کار به زنان بها می‌بخشد و این صداقت فقط شامل مسائل کاری نمی‌شود. زنان باید با خود نیز صادق باشند و بدانند چه کاری را می‌خواهند انجام دهند و چه هدفی دارند. اینکه با خود صادق باشید به شما کمک خواهد کرد که ویژگی‌های شخصیتی خود را بشناسید و اجازه ندهید دیگران یک ویژگی که در شما وجود ندارد را به شما تلقین کنند. این کار می‌تواند تا حد بسیار زیادی به موفقیت زنان در کسب‌وکار کمک کند.

مثبت اندیش و الهام‌بخش باشید

یکی از بهترین و الهام‌بخش‌ترین توصیه ای که می‌شود به زنان کرد این است که همواره سعی کنید شخصی باشد که دری را می گشاید و به افراد پشت سرش نیز کمک می‌کند. سعی کنید در تمام شرایط مثبت اندیش باشید و به اطرافیان خود حس انگیزه بدهید. نهایتاً، موفقیت در محیط کار به‌منزله کمک به دیگران و بهبود ویژگی‌های شخصی است.

حرف آخر

تمام نکاتی که در بالا توضیح داده شد می‌تواند در موفقیت زنان در حوزه کاری آن‌ها نقش مهمی داشته باشند. هنگام کار همیشه سعی کنید مسئولیت پذیر باشید، اعتمادبه‌نفس داشته باشید، از مهارت‌های ارتباطی مؤثر استفاده کنید، صادق باشید و بکوشید که همواره ترویج‌دهنده تفکر مثبت باشید.

زنان این قدرت را دارند که تأثیر بسیار بزرگی بر روی دنیای کسب‌وکار بگذارند. زنان هیچ‌گاه نباید ناامید شوند و توانایی‌های خود را دست کم بگیرند. وقتی‌که کودک هستیم، همه ما فکر می‌کنیم که در آینده فرد بزرگی خواهیم شد، ولی به‌مرورزمان امیدمان را از دست می‌دهیم. ولی چرا باید این‌گونه باشد؟

به‌عنوان یک زن ما باید دست‌هایمان را بالا ببریم، صدایمان را به گوش بقیه برسانیم و به ایده‌های خودمان اعتماد داشته باشیم.

آموزش تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 − 14 =